Utjecaj oralnog piercinga na zdravlje zubi i desni

Article Author

Autor: Lucija Malešić , dr.med. dent.

19.08.2024

Izraz “piercing” potječe od engleskog glagola “pierce” što znači „probušiti tj. probosti“. Tradicija ukrašavanja piercingom proteže se daleko kroz povijest. Oralni i perioralni piercing obuhvaća umetanje nakita kroz jezik, usnu, obraz, frenulum, uvulu i ostale dijelove sluznice usne šupljine.

Razumijevanje utjecaja oralnih piercinga na oralno zdravlje od iznimne je važnosti jer neadekvatna postava i/ili njegovanje mogu za posljedicu imati različite komplikacije i infekcije. 

Piercing stvara otvor u koži ili sluznici koji je podložan bakterijskoj infekciji. U ustima, gdje je mikroorganizama puno, rizik od infekcije je veći posebice ukoliko je smanjena oralna higijena. Simptomi mogu uključivati oticanje, bol, crvenilo i gnojni iscjetak.

Također, stalni kontakt između oralnog nakita i gingive može dovesti do povlačenja gingive, što uzrokuje preosjetljivost zubnih vratova te s vremenom povećava rizik od parodontne bolesti i gubitka zuba.

Komplikacije

Vrlo česta komplikacija je oštećenje zuba uslijed ugrizanja oralnog piercinga. Stalni kontakt nakita sa zubima s vremenom može dovesti do abrazivnih i erozivnih promjena na caklini te povećanjem rizika za razvoj karijesa. Metalni nakit može uzrokovati i frakture zuba posebno ako osoba slučajno ugrize piercing. 

Najveći broj komplikacija vezuje se uz piercing na jeziku budući da je iznimno prokrvljen i inerviran. Nepravilnim bušenjem mogu se oštetiti živčani nastavci u jeziku, što može rezultirati utrnutošću, gubitkom okusa ili poteškoćama u kretanju jezika. Budući da je jezik dobro prokrvljen može doći do pojačanog krvarenja i oticanja nakon zahvata, a u težim slučajevima i do opstrukcije dišnog puta. Kako bi se spriječile ozbiljne komplikacije, nužna je adekvatna higijena usne šupljine i piercinga.

U određenom postotku pacijenata zabilježena je i povećana proizvodnja sline kao reakcija na prisutnost oralnog nakita. To može biti neugodno i može pridonijeti lošem zadahu.

Nadalje, oralni piercing može ometati normalne obrasce govora, uzrokujući šištav glas ili poteškoće u izgovaranju određenih glasova. Labavi oralni nakit predstavlja opasnost od gušenja, posebno tijekom spavanja ili fizičkih aktivnosti, a gutanje ili udisanje nakita može dovesti do ozbiljnih medicinskih hitnoća.

Važno je napomenuti da neki ljudi mogu biti alergični na određene metale koji se koriste u oralnom nakitu, što može rezultirati alergijskim reakcijama poput oticanja, svrbeža ili osipa. Oralni piercing mora biti uklonjeni tijekom dentalnih postupaka jer može ometati pristup i povećati rizik od ozljeda.

Nepravilne tehnike postavljanja piercinga ili infekcije mogu dovesti do ožiljaka ili stvaranja keloida, posebno kod osjetljivih pojedinaca.

Važno je razmotriti navedene moguće komplikacije prije nego što se odlučite za oralni piercing i održavati dobru oralnu higijenu kako biste smanjili rizik od komplikacija. Redoviti stomatološki pregledi ključni su za praćenje oralnog zdravlja pacijenata s piercingom.