Predstavlja antiseptičku vodicu za ispiranje usne šupljine i zuba. Upotreba vodice za usta ne može biti i nije zamjena za redovno održavanje oralne higijene, ali može biti korisni dodatak svakodnevnoj oralnoj higijeni. Vodice za ispiranje usta mogu dosegnuti do područja do kojih četkica za zube ne može.
Postoje dvije vrste ispiranja usta: kozmetička i terapijska.
Kozmetičko ispiranje usta može privremeno kontrolirati loš zadah, ali ono nema kemijsku ni biološku primjenu izvan privremenog djelovanja. To podrazumijeva da proizvod ne uništava bakterije povezane s lošim zadahom, te je njegova korist isključivo kozmetička.
Terapijsko sredstvo za ispiranje usta sadrži aktivne sastojke koji pomažu u kontroli stanja poput zadaha, gingivitisa i parodontitisa, plaka i karijesa. Aktivni sastojci koji se koriste u terapijske svrhe najčešće su:
Za pravilan odabir vodice za ispiranje, potrebno je dobro se posavjetovati sa stomatologom, koji ima najbolji uvid u stanje zubi i usne šupljine. Potrebno je znati o kojim se tegobama ili potrebama radi. Sukladno s tim preporučuju se aktivni sastojci.
Kod pojedinih kroničnih i akutnih stanja, vodice za ispiranje s većim koncentracijama aktivnih sastojaka mogu se koristiti i u terapijske svrhe. Najčešće su to situacije s lošim zadahom, sprječavanje brze pojave plaka, prevencija nastanka karijesa, ublažavanje gingivitisa i parodontitisa
Najčešći uzroci lošeg zadaha (halitoza) su loša oralna higijena, zubni plak, karijesom napadnuti zubi i prisustvo bakterija koje su uzročnici bolesti usne šupljine. Za bolju kontrolu lošeg zadaha treba odabrati vodice koje sadrže antimikrobne sastojke. Takvi proizvodi u svom sastavu imaju klorheksidin, heksetidin i esencijalna ulja, te cinkove soli, ketone i terpene, koji smanjuju pojavu neugodnih mirisa.
Antimikrobni sastojci kao što su klorheksidin, heksetidin i esencijalna ulja, uspješno kontroliraju brzinu nastanka plaka i ublažavaju upalu zubnog mesa.
Kao aktivni sastojak klorheksidin u terapijskim koncentracijama može biti uzrokom pigmentacije zubi.
Proizvodi za ispiranje usta koji sadrže ione fluora potiču remineralizaciju cakline. Fluor je dokazano sredstvo koje pomaže u sprječavanju nastanka karijesa. Redovita upotreba takvih proizvoda dodatno smanjuje pojavu karijesa kod djece. Korištenje vodica za ispiranje usne šupljine ne preporučuje se kod djece mlađe od 6 godina, zbog potencijalno još nedovoljno razvijenog refleksa gutanja. Iz tog razloga mlađa djeca mogu progutati veće količine takvih proizvoda, koji mogu posljedično izazvati mučninu i povraćanje.
Suhoća usne šupljine (kserostomija), osim što je neugodno stanje, uzrokom je i problema sa zubima. Nedostatak sline stvara pogodnu situaciju za pojačani nastanak plaka, zubnog kamenca, promjenu pH vrijednosti i povećava se rizik od pojave karijesa. Suhoća usne šupljine može se javiti kao nuspojava kemoterapije ili radioterapije za liječenje tumora u području glave i vrata, medikamentoznih terapije, no mogu je uzrokovati i autoimune bolesti kao i prirodne hormonske promjene.
Vodicama za ispiranje usne šupljine ne može se liječiti suhoća usta, ali mogu su ublažiti simptomi i spriječiti negativne posljedice smanjene količine sline. Proizvodi s hijaluronskom kiselinom olakšat će osjećaj suhoće. Kod kserostomije svakako treba izbjegavati one proizvode koji sadrže alkohol koji bi dodatno isušivao, već ionako suhu, sluznicu usne šupljine.
Kod gingivitisa i parodontitisa se savjetuje upotreba vodica koje sadrže u većim koncentracijama klorheksidin. Takvi proizvodi imaju i neke neugodne neželjene efekte, kao što je promjena boje zuba, ispuna, promjena boje jezika i promjena osjeta okusa, pa ih ne bilo dobro koristiti duže od dva tjedna.
Korištenje vodice za ispiranje učinkovitije je poslije četkanja zubi i korištenja zubnog konca ili interdentalne četkice.