20.01.2025
Mikrobi u ustima igraju ključnu ulogu u oralnom zdravlju na više načina. Bakterije prisutne u ustima pomažu u razgradnji hrane, što doprinosi procesu probave hrane. Bakterije poput Streptococcus mutans mogu pridonijeti nastanku karijesa jer metaboliziraju šećere i proizvode kiseline koje napadaju zubnu caklinu. Mikrobi također pomažu u održavanju ravnoteže PH vrijednosti u ustima sprijećavajući prekomjerno razmnožavanje štetnih bakterija. Neke bakterije, poput probiotičkih sojeva Lactobacillus pružaju zaštitu od infekcija i održavaju zdravu floru usne šupljine. Redovito održavanje oralne higijene ključno je za kontrolu populacije mikroba u ustima.
Nedavna istraživanja sugeriraju da probiotici također mogu imati ključnu ulogu u održavanju zdrave usne šupljine. Probiotici su živi mikroorganizmi koji kada se konzumiraju u adekvatnim količinama pružaju brojne zdravstvene koristi. Dodavanjem probiotika u obliku dnevnih dodataka prehrani (pastille ili tablete za žvakanje), konzumiranjem namirnica bogatih probioticima (jogurt,kefir,mlijeko,sladoled, neke vrste sira), te korištenjem proizvoda za njegu usta koji sadrže probiotike (paste za zube i tekućine za ispiranje usne šupljine) utječemo pozitivno na zdravlje usne šupljine.
Disbalans mikrobioma (zajednica bakterija,gljivica i drugih mikroorganizama koji nastanjuju usnu šupljinu) može dovesti do raznih oralnih problema uključujući karijes, gingivitis i loš zadah. Oralni mikrobiom također može biti povezan s općim zdravljem organizma jer postoje dokazi o vezi između oralnog zdravlja i bolesti srca, dijabetesa ali i drugih stanja. Stoga je održavanje ravnoteže oralnog mikrobioma ključno za oralno i opće zdravlje.
Osim bakterija u ustima se mogu naći gljivice i virusi, npr Candida albicans je gljivica koja uzrokuje infekcije sluznice usta, posebno kod osoba sa oslabljelim imunološkim sustavom. Virus herpex simplex može uzrokovati herpes labialis, što rezultira pojavom bolnih mjehurića na usnama i oko usta. Oralni mikrobiom također može utjecati na ukus i miris daha, što može biti važan aspekt oralnog zdravlja i samopouzdanja.
Zaključno, redovitom i pravilnom oralnom higijenom, pravilnom i zdravom prehranom i redovitim preventivnim (kontrolnim) stomatološkim pregledima uz održavanje i obnavljanje ravnoteže oralnog mikrobioma pozitivno utječemo na oralno ali i opće zdravlje organizma.