25.10.2024
Starenje je fiziološki proces u kojem se mijenja ustroj i funkcija svih organskih sustava u ljudskom tijelu, pa tako i zubi. Najvažnije je shvatiti kako će nam se zubi mijenjati s godinama i kako se prema promijenama moramo pravilno odnositi.
Tijekom godina naši se zubi troše, sloj cakline se stanji, a njezina površina može biti nepravilna i ispucana. Istrošenost ili abrazija zubi najbolje se može vidjeti na sjekutićima čiji bridovi mogu biti skraćeni sa žučkastim prosijavanjem ili na prednjim plohama zuba koja može nastati od nepravilne tehnike pranja zuba te korištenjem četkice s tvrdim vlaknima. Oralnu higijenu je potrebno održavati s četkicama mekih vlakana, te uporabom interdentalnih četkica kao i kružnom tehnikom četkanja.
Promijena boje je još jedan uobičajeni dio starenja, pa iako je to sasvim normalno, činjenica je da ne izgleda baš privlačno. Postoje razni načini posvijetljenja zuba ovisno o uzroku obojenja, od različitih postupaka izbjeljivanja koje rade doktori dentalne medicine, do promijene u prehrani i piću.
Starenje također uzrokuje povlačenje gingive i gubitak kosti što može dovesti do parodontne bolesti. Povlačenjem gingive dolazi do izlaganja zubnog vrata mediju usne šupljine. Kako zubnom vratu nedostaje sloj cakline zub je podložniji nastanku karijesa i osijetljivosti na vanjske podražaje. Stoga je kod pojave produživanja zubi potrebno provoditi temeljitu oralnu higijenu kako bi se spriječio razvoj karijesa korijena, a istovremeno izbjegavati tvrde zubne četkice i grubo četkanje kako se izloženi korijeni ne bi oštetili.